Přemýšlel jsem, co vlastně lidé vnímají jako krásné, dobrou grafiku či design. Jak je možné, že některým lidem se líbí třeba webové stránky se spoustou efektů, ale bez jakéhokoliv nápadu a často nepřehledné a s nečitelným textem? Kdysi jsem také vytvářel takové stránky, bylo to v době kdy jsem se učil jak se vlastně taková stránka vytvoří. Učil jsem se kódovací jazyky pro psaní webu a ovládání grafických programů. Proč jsem tedy nehleděl na vzhled? Může to být tím, že jsem se soustředil hlavně na technickou stránku a už jsem se tolik nezabýval tím, jak to vypadá. Nebo jsem to prostě neměl s čím srovnávat, když jsem neviděl žádné lepší weby?
Podle mě je to o zkušenostech pozorovatele. Někdo kdo nemá žádné předchozí zkušenosti s internetem bude upřednostňovat, když na stránkách jednoduše nalezne to, co hledá a nebude ho tolik zajímat grafika už proto, že neví, co od webu může očekávat, protože neviděl žádné jiné stránky. Také třeba i ocení stránky, na kterých jsou hodiny a datum, protože pravděpodobně nemá příliš zkušeností ani s počítači a neví tedy, kde v systému hodiny najít. Naopak přijde-li na takový web zkušený webdesignér navštěvující pravidelně stránky s nejlepšími počiny v oboru webdesignu, bude očekávat kvalitnější vzhled a zajímavé nové nápady.
V klasickém umění zase takový "nezkušený uživatel" bude považovat za nejlepší obrazy či sochy, které jsou nejlépe technicky provedené - jsou konkrétní a dokonale vystihují předlohu. Lidé, kteří se v tomto oboru už nějakou dobu pohybují už ocení i abstraktnějsí díla. Posuzují je podle toho, jak na ně jako celek působí a hledají v díle nějaké sdělení autora.
Lidé se na grafiku dívají také podle svého zaměření. Znovu uvedu příklad s internetovými stránkami: Jinak se na web bude dívat webdesignér, jinak obchodní vedoucí a jinak třeba SEO odborník či vývojář. Designér bude určitě upřednostňovat vzhled a přehlednost, vedoucí reklamu a zisky z webu.
Žádné komentáře:
Okomentovat