27. března 2010

Co je to dobrá grafika?

Přemýšlel jsem, co vlastně lidé vnímají jako krásné, dobrou grafiku či design. Jak je možné, že některým lidem se líbí třeba webové stránky se spoustou efektů, ale bez jakéhokoliv nápadu a často nepřehledné a s nečitelným textem? Kdysi jsem také vytvářel takové stránky, bylo to v době kdy jsem se učil jak se vlastně taková stránka vytvoří. Učil jsem se kódovací jazyky pro psaní webu a ovládání grafických programů. Proč jsem tedy nehleděl na vzhled? Může to být tím, že jsem se soustředil hlavně na technickou stránku a už jsem se tolik nezabýval tím, jak to vypadá. Nebo jsem to prostě neměl s čím srovnávat, když jsem neviděl žádné lepší weby?

Podle mě je to o zkušenostech pozorovatele. Někdo kdo nemá žádné předchozí zkušenosti s internetem bude upřednostňovat, když na stránkách jednoduše nalezne to, co hledá a nebude ho tolik zajímat grafika už proto, že neví, co od webu může očekávat, protože neviděl žádné jiné stránky. Také třeba i ocení stránky, na kterých jsou hodiny a datum, protože pravděpodobně nemá příliš zkušeností ani s počítači a neví tedy, kde v systému hodiny najít. Naopak přijde-li na takový web zkušený webdesignér navštěvující pravidelně stránky s nejlepšími počiny v oboru webdesignu, bude očekávat kvalitnější vzhled a zajímavé nové nápady.

V klasickém umění zase takový "nezkušený uživatel" bude považovat za nejlepší obrazy či sochy, které jsou nejlépe technicky provedené - jsou konkrétní a dokonale vystihují předlohu. Lidé, kteří se v tomto oboru už nějakou dobu pohybují už ocení i abstraktnějsí díla. Posuzují je podle toho, jak na ně jako celek působí a hledají v díle nějaké sdělení autora.

Lidé se na grafiku dívají také podle svého zaměření. Znovu uvedu příklad s internetovými stránkami: Jinak se na web bude dívat webdesignér, jinak obchodní vedoucí a jinak třeba SEO odborník či vývojář. Designér bude určitě upřednostňovat vzhled a přehlednost, vedoucí reklamu a zisky z webu.

Žádné komentáře:

Okomentovat